Porady pozabiegowe
Miostymulatory
Na jakie okolice wykonywany jest zabieg?
Miostymulator jest stosowany w usuwaniu tak zwanych kurzych łapek, czyli zmarszczek przy zewnętrznych kącikach oczu, zmarszczek między brwiami tzw. lwiej zmarszczki, poziomych linii na czole lub linii śmiechu między oczami. Preparat ten jest również coraz częściej stosowany w celu uniesienia policzków, czubka nosa oraz unoszenia brwi, celem nadania im młodszego wyglądu i złagodzenia rysów twarzy.
Zalecenia po zabiegu
Przede wszystkim przez kilka godzin od wykonania zabiegu około czterech zdecydowanie nie wolno schylać głowy oraz kłaść się na płasko. Miejsca w obszarze, gdzie wykonywane były nakłucia, mogą okazać się nieco bolesne i tkliwe, jednak w żadnym wypadku nie powinniśmy ich dotykać ani masować. Przez dobę od podania preparatu dobrze jest zrezygnować z alkoholu, aspiryny, jak również sauny, basenu i ćwiczeń fizycznych.
Przeciwwskazania
- ciąża, karmienie
- choroby układu sercowo- naczyniowego
- uczulenie na albuminę ludzką
- przewlekłe choroby autoimmunologiczne
- przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych
- przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
- choroby płytki mięśniowo-nerwowej
- zażywanie leków regulujących akcję serca, np chinidyna
- choroby układu nerwowego, np choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane
Ważne informacje dotyczące zabiegu
Osoby przyjmujące witaminę E, suplementy witaminowe, zioła typu dziurawiec oraz leki przeciwzapalne powinny zaprzestać ich zażywania na dziesięć dni przed planowanym zabiegiem z powodu ryzyka wystąpienia efektów niepożądanych, włącznie z obniżeniem efektywności zabiegu.
Mezoterapia
Przygotowanie do zabiegu
Przed planowanym zabiegiem mezoterapii nie zaleca się korzystania z solarium lub sauny. Największą skuteczność zapewniają serie zabiegów, których częstotliwość powinna być dopasowana do kondycji skóry pacjenta oraz zamierzonego rezultatu. Skuteczność mezoterapii jest widoczna już po pierwszych zabiegach. Skóra staje się wyraźnie wygładzona i dotleniona, odzyskuje utraconą jędrność.
Co robić po zabiegu mezoterapii
Po mezoterapii, przez kilka dni należy unikać opalania obszaru poddanego zabiegowi oraz stosować preparaty ochronne z filtrem UV. Oprócz tego warto pamiętać o standardowej pielęgnacji, skupionej przede wszystkim na nawilżeniu.
Przeciwwskazania do mezoterapii
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania mezoterapii igłowej. Zabiegu nie stosuje się u osób z alergiami na składniki wstrzykiwanego preparatu. Mezoterapii nie powinno się przeprowadzać również u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest: opryszczka, wszelkiego rodzaju stany zapalne pojawiające się na skórze, choroby nowotworowe, a także stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
Makijaż permanentny
Przed zabiegiem
- Kilka dni przed zabiegiem używać łagodnego mydła i wody, lub łagodnych żeli do mycia twarzy.
- Nie używać tłustych kremów, tylko nawilżające.
- Na tydzień przed zabiegiem nie korzystać z woskowania, epilacji, depilacji i zabiegów silnie złuszczających skórę w miejscach planowanego zabiegu.
- W przypadku tendencji do opryszczki zalecane jest zastosowanie leku przeciwwirusowego (np. Heviran, Hascovir – stosować wg ulotki) na 5 dni przed i 5 dni po zabiegu.
- Nie należy zażywać leków i substancji rozrzedzających krew na trzy dni przed zabiegiem (aspiryna, ibuprofen, benadryl, alkohol, kofeina itp.). ADVIL minimum 2 tygodnie przed zabiegiem.
- Można przyjmować wapno i Wit. C. Wskazane herbatki ziołowe z melisą.
Po zabiegu
- Skóra po zabiegu może być podrażniona, zaczerwieniona, opuchnięta.
- Aby nie wystąpiło uczucie ściągania, pieczenia i nadmiernej suchości oraz swędzenia należy miejsce pigmentowane przemyć wacikiem nasączonym wodą do 30 min. po zabiegu i przemywać co 4-5 godzin w pierwszym dniu po zabiegu, a następnie bezpośrednio po umyciu posmarować cienką warstwą preparatami o działaniu natłuszczającym, np. maść BE PANTHEN do brwi, pomadka ochronna do ust, maść do oczu Kerato Vita Przez dwa tygodnie powtarzamy czynność rano i wieczorem, a w ciągu dnia cały czas dotłuszczamy miejsce pozabiegowe tak, żeby było pokryte tłustym filmem ochronnym. Nie doprowadzamy do wysuszenia skóry pigmentowanej. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego osadzenia się barwnika w skórze i uzyskania pięknego końcowego efektu.
- Po pigmentacji powieki może wystąpić czasowa suchość gałki ocznej, a opuchlizna powiek może utrzymywać się do 3 dni po zabiegu (wskazane chłodne okłady z czarnej herbaty bezpośrednio po zabiegu i na drugi dzień z samego rana).
- Pielęgnacja oczu przez okres dwóch tygodni – maść do oczu VitA Pos lub Kerato VitA. Należy stosować rano i wieczorem po dokładnym przemyciu wodą przestrzeni między rzęsami oraz co cztery godziny w ciągu dnia.
- Około trzeciego dnia po zabiegu pojawi się mikroskopijny „strupek” (mieszanin pigmentu i płynu surowiczego), który złuszczy się delikatnie pod wpływem kremowania i pielęgnacji. Nie wolno drapać i ścierać na siłę!
- Początkowo kolor jest bardzo intensywny, następnie jaśnieje i tonuje się między 3-14 dniem. Utrata części koloru jest normalna (brwi do 40%, a usta nawet do 50%).
- Całkowity proces gojenia i stabilizacji koloru zakończony jest po około 6-8 tygodniach.
- Miejsca pigmentowane chronić przed słońcem do dwóch tygodni po zabiegu (filtr SPF50+)
- Nie wolno korzystać z sauny, basenu, solarium (przez dwa tygodnie).
- Bezpośrednio po zabiegu nie wskazane są wzmożone ćwiczenia wysiłkowe.
- Proponowana maść BE PANTHEN – brwi i usta, Vita Pos – maść do oczu. Skórę należy smarować dość często w celu utrzymania poczucia komfortu i nawilżenia.
- Po zabiegu powiek konieczna jest nowa maskara! (czysta od drobnoustrojów).
- Aby uniknąć opryszczki można 5 dni przed zabiegiem i 2 dni po zabiegu
- (również przed korektą) przyjmować preparaty przeciwwirusowe (np. Heviran, Hascovir).
- W przypadku gdy wystąpi opryszczka, nakładać krem Erazaban lub Olejek z drzewa herbacianego punktowo na miejsce opryszczki jednorazowym patyczkiem. Nie dotykać palcami i nie rozprowadzać kremu po całych ustach.
Przeciwwskazania do zabiegu
- Infekcja, ciąża, cukrzyca, łuszczyca, nowotwór oraz przyjmowanie leków sterydowych.
Kwas hialuronowy
Zalecenia przed zabiegiem kwasem hialuronowym
- Na tydzień dni przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi
- Na pięć dni przez zabiegiem należy unikać przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz ziołowych preparatów rozrzedzających krew
- W dniu zabiegu należy unikać wahań termicznych otoczenia (nie korzystamy z sauny, solarium, łaźni parowej, itp.), jak również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.
- W dniu zabiegu nie zaleca się nakładać makijażu ani innych czynności, które niosłyby ryzyko zainfekowania miejsc iniekcji (np. dotykania, pocierania, masowania itp.)
- Na trzy dni przed zabiegiem nie przyjmować leków przeciwbólowych, aspiryny oraz innych salicylanów rozrzedzających krew.
Poszczególne zalecenia mogą zostać nieco zmodyfikowane i wydłużone w czasie, co jest indywidualnie ustalane z klientką
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu istotne jest unikanie wahań termicznych otoczenia, szczególnie przez pierwsze 48h (do 2 tyg.) – nie korzystamy z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory). Unikamy dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz nie opalamy się.
Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (np. nie dotykać). Przez 48h po zabiegu unikamy nadmiernej mimiki.
Przez 2-4 dni po zabiegu nie należy pływać ani podejmować forsownych ćwiczeń. Przez przynajmniej 4 tyg. po zabiegu nie powinno wykonywać się takich zabiegów jak np. laseroterapia w okolicach iniekcji, do 2-3 tyg. po zabiegu nie wykonujemy mikrodermabrazji, peelingów, termage, ultradźwięków itp.
Poszczególne zalecenia pozabiegowe mogą zostać nieco zmodyfikowane i wydłużone w czasie, co jest indywidualnie ustalane z klientką.
Ewentualne powikłania po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się:
- siniaki w wyniku iniekcji, okłady z arniki przyspieszają proces wchłaniania
- reakcje zapalne (zaczerwienienia, obrzęk, rumień, itp.), które mogą być połączone ze swędzeniem, bólem przy nacisku (reakcje te mogą wystąpić w ciągu tygodnia po zabiegu),
- zgrubienia lub grudki w miejscu dokonania iniekcji, wyczuwalny zaaplikowany preparat
- zabarwienia lub odbarwienia w miejscu iniekcji wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego
Znane są przypadki wystąpienia martwicy w rejonie gładzizny, ropni, ziarniaków oraz reakcji uczuleniowej po wykonaniu iniekcji wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego i/lub lidokainy, zatem należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia tych zagrożeń. Jeżeli reakcje zapalne występują dłużej niż jeden tydzień lub pojawiły się inne skutki uboczne po zabiegu pacjent powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi, który astosuje odpowiednie leczenie.
Przeciwskazania do zabiegu kwasem hialuronowym
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy, lidokainę lub inne środki miejscowo znieczulające
- problemy skórne w planowanym miejscu iniekcji (np. trądzik, stan zapalny, opryszczka, itp.)
- skłonność do podrażnień i infekcji
- skłonność do występowania blizn hipertroficznych
- jednoczesne leczenie laserowe, głębokie peelingi chemiczne, dermabrazja
- zaburzenia odporności
- choroby o podłożu autoimmunologicznym (np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, syndrom Crohna, choroba Gravesa – Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, itp.),
- bielactwo, łuszczyca (względne)
- niewyrównana cukrzyca
- choroba nowotworowa
- porfiria, epilepsja, choroby alergiczne
- brak pełnoletności
- ciąża i okres karmienia piersią
- hemofilia (brak krzepliwości krwi)
- alergia na mięso i białko kurze
Przy tendencji do opryszczki zleca się profilaktycznie doustne przyjmowanie leku Heviran na 3-5 dni przed zabiegiem powiększania lub modelowania ust, ewentualnie przed innymi zabiegami dotyczącymi okolicy ust.
Laser frakcyjny
Przygotowanie do zabiegu
- Nie wolno stosować na 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem doustnych retinoidów (witamina A).
- Na 14 dni przed planowanym leczeniem nie wolno stosować zewnętrznych retinoidów (kremów z witaminą A) oraz steroidów.
- Należy zaniechać opalania, korzystania z solarium na 6 tyg. przed planowanym zabiegiem.
- Odstawić na 10 dni przed zabiegiem leki: niesterydowe leki przeciwzapalne, aspirynę i leki z tej samej grupy, preparaty dziurawca, suplementy, nie stosować samoopalaczy, produkty z zawartością kwasów glikolowych itp.
- Na dzień przed zabiegiem zastosować zalecaną dawkę leku przeciwwirusowego (np. heviran).
- Nie planować opalania w okresie stosowania laseroterapii oraz na trzy miesiące po jej zakończeniu.
Spodziewana reakcja skóry po zabiegu
Obrzęk: Zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu pojawia się niewielki lub umiarkowany obrzęk, który w kolejnych dniach znika lub zmniejsza się. Niekiedy niewielki obrzęk może utrzymywać się dłużej.
Rumień: Zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu pojawia się niewielki lub umiarkowany rumień, który w kolejnych dniach znika lub zmniejsza się. Niekiedy niewielki rumień może utrzymywać się dłużej.
Swędzenie/suchość w miejscu zabiegu: Są to powszechne objawy regeneracji skóry. Łuski i suche mikroskopijne strupki będą stopniowo znikały, w procesie keratynizacji naskórkowej podczas codziennego mycia. Korzystne może być stosowanie maści i kremów natłuszczających tj. BEPANTHEN maść, a także kremów z filtrem słonecznym, o których wiadomo, że nie powodują podrażnień. Ból lub dyskomfort: W celu zmniejszenia objawów po zabiegu na bolące miejsce można przyłożyć chłodne okłady. W razie potrzeby można zastosować leki przeciwświądowe i przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. Benadryl, Claritin, wapno z kwercetyną).
Zalecenia po zabiegu
W przypadku nieablacyjnych laserów Fraxel Re:store badania histologiczne wskazują, że nowy naskórek (nowa skóra) zaczyna tworzyć się po około 24 godzinach, ale jeszcze przez 4-14 dni może być pokryty resztkami starej warstwy rogowaciejącej i pozostałościami martwiczych tkanek. Finalny efekt zagęszczenia i ujędrnienia skóry uzyskuje się po sześciu miesiącach od dnia wykonania zabiegu. Złuszczanie pozostałości tkankowych może przebiegać wolniej poza okolicą twarzy i z różną prędkością w zależności od indywidualnej predyspozycji danej osoby. W tym czasie normalne/przyśpieszone złuszczanie odsłoni odnowiony naskórek i nową warstwę rogowaciejącą, którą należy chronić filtrem SPF 50. Pacjent powinien unikać urazów i ekspozycji na słońce przez minium 3 miesiące.
Ochrona skóry
Przez 6 miesięcy od zabiegu istnieje konieczność stosowania kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Należy stosować krem z filtrem 50+ UVA/UVB, zapewniający zarówno fizyczną blokadę promieni słonecznych (poprzez tlenek cynku i/lub dwutlenek tytanu), jak i wysoki filtr SPF (co najmniej 30). Ponadto należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i nosić ochronną odzież (np. czapkę lub kapelusze o szerokim rondzie). Większość produktów do pielęgnacji skóry może być stosowana po 3 tygodniach od zabiegu. Należy unikać retinoidów i miejscowych kortykosteroidów przez 1-2 miesiące po zabiegu. Należy unikać ogólnej steroidoterapii (np. prednizon, deksametazon) przez cały czas trwania kuracji laserowej FRAXEL RE STORE DUAL® oraz Sellas EVO.
Postępowanie po laseroterapii
- Zraszać skórę dużą ilością wody termalnej, dwa razy dziennie pokrywać skórę dużą ilością kremu lub maści np. Cetaphil, Alantan, Be panthen – skóra nie może być sucha. W razie silnych dolegliwości bólowych zastosować ogólnie dostępne doustne preparaty przeciwbólowe.
- Myć twarz tylko przegotowaną wodą, nawilżać skórę dość dużą ilością kremu lub maści, w razie pojawienia się świądu można zastosować leki przeciwhistaminowe np. Claritina, wapno z kwercetyną.
- Przez cały okres gojenia nie wolno palić papierosów (zaburzają proces gojenia), należy unikać kurzu oraz substancji drażniących.
- Stosować lek przeciwwirusowy (np. Heviran, jeżeli ktoś cierpi na przewlekłą opryszczkę).
- W chwili pojawienia się mikroskopijnych strupków nie wolno ich zdrapywać, cały czas pamiętać o nawilżaniu lub natłuszczaniu skóry. Można do maści lub kremu BEPANTHEN dodać kilka kropel witaminy E. Strupki będą się złuszczać w delikatny sposób pod wpływem mycia i kremowania już od czwartego dnia po zabiegu, jest to naturalny proces.
- Stosować zawsze (od pierwszego dnia po zabiegu) fotoprotekcję (kremy UVA/UVB z filtrem SPF 50+).
Przeciwwskazania
Nie będziesz mógł/mogła poddać się zabiegowi, jeśli w ostatnim półroczu:
- przyjmowałaś doustnie retinoidy lub leki z tej grupy,
- twoja skóra ma skłonność do tworzenia koloidów (blizn przerostowych),
- opalałaś się w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed zabiegiem,
- masz aktywne infekcje: bakteryjne, wirusowe, grzybicze (zaleca się profilaktyczne przyjmowanie Heviranu),
- masz skłonności do hiperpigmentacji i krwawień,
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
przyjmowałeś suplementy, zioła z dziurawca lub nagietka, antybiotyki lub inne preparaty światłoczułe
Usuwanie tatuaży i makijaży permanentnych
Zabieg za pomocą lasera pikosekundowego to doskonała metoda usuwania tatuażu lub makijażu permanentnego bez ryzyka pozostawienia blizn. Zabieg pozwala na bezpieczne, szybkie, a przy tym wyjątkowo precyzyjne usunięcie pigmentu bez konieczności znieczulenia. U osób wrażliwych, odczuwających dyskomfort w trakcie zabiegu, zalecamy wcześniejsze znieczulenie specjalnym kremem.
Jakie rezultaty osiągamy dzięki zastosowaniu lasera?
Znaczący wpływ na efekty zabiegu oraz ilość niezbędnych sesji zabiegowych ma: wiek, głębokość umieszczenia i rodzaj użytych barwników oraz metoda umieszczenia pigmentu.
Jak wygląda schemat terapii laserem?
Usunięcie tatuażu lub makijażu permanentnego wymaga z reguły przeprowadzenia kilku sesji zabiegowych. Należy je powtarzać w odstępach co 8 tygodni. Ostateczna ilość niezbędnych zabiegów oraz częstotliwość ich wykonania zależna jest w głównej mierze od nasycenia i koloru pigmentu oraz obszaru, na którym został wykonany.
Należy pamiętać, iż te wykonane w sposób nieprofesjonalny oraz próby ich usuwania innymi metodami mogą tylko wydłużyć czas trwania terapii. Zgodnie z najnowszymi standardami, w przypadku pigmentów „opornych” terapię laserowego usuwania pigmentów wzbogaca się o zabiegi wykonywane z użyciem laserów frakcyjnych w celu odbudowania i poprawy stanu skóry.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Efekt powstaje stopniowo. Wynika to z zasady działania lasera. Pomiędzy zabiegami powinna być minimum ośmiotygodniowa przerwa, podczas której cząsteczki barwnika rozbite impulsem laserowym są sukcesywnie absorbowane przez komórki układu odpornościowego, a druga część jest wyłuszczana z naskórkiem – widocznym tego rezultatem jest stopniowe rozjaśnianie się pigmentu, aż do całkowitego zniknięcia.
Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi? Czy zabieg jest bolesny?
Z reguły terapia laserem pikosekundowym nie wymaga znieczulenia. Odczucia podczas zabiegu są uzależnione od indywidualnej wrażliwości pacjenta i porównywalne są do strzelenia gumką recepturką w skórę. Po zabiegu pojawiają się delikatne uszkodzenia naskórka, które goją się bardzo szybko. Należy stosować krem bepanthen przez następne cztery tygodnie po zabiegu. Bezpośrednio po wykonanej sesji pacjent może odczuwać pieczenie skóry, pulsowanie, ból (można przyłożyć chłodny okład).
Przeciwwskazania do zabiegu
- choroby tkanki łącznej
- skłonność do powstawania blizn przerostowych
- terapia doustną izotretoiną i okres do 6 miesięcy od zakończonej terapii
- ciemne fototypy skóry, opalenizna
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze
Jaka jest zasada działania lasera?
Laser Pikosekundowy działa na zasadzie ultrakrótkiego impulsu laserowego, który prowadzi do dezintegracji chemicznej, czyli zniszczenia struktury molekuł barwnika. Efekt kliniczny terapii laserem wynika z rozdrobnienia cząstek barwnika tak, aby były one możliwe do uprzątnięcia przez własne komórki odpornościowe.
Efektywna terapia wymaga zachowania odpowiedniego odstępu pomiędzy kolejnymi zabiegami – wiąże się to z narastaniem efektu klinicznego wraz z upływem czasu niezbędnego dla skutecznej fagocytozy. Optyczne „zanikanie” barwnika wynika nie tylko z pracy makrofagów, które odpowiedzialne są za wcześniej wspomniane uprzątnięcie jego rozdrobnionych cząstek, istnieją również przesłanki potwierdzone badaniami, że na efekt ten istotny wpływ mają zmiany właściwości fizykochemicznych samego barwnika.
Impulsy lasera generują powierzchowne, subtelne zmiany w strukturze naskórka wynikające z odparowania wody. Wskutek tego postępowania, na skórze poddanej działaniu lasera mogą pojawić się drobne strupki, które odpadną po kilku dniach. Delikatny, lekko zaczerwieniony naskórek, który uwidacznia się po ich oddzieleniu, należy chronić przed słońcem. Obowiązkowe stosowanie kremów z filtrem SPF 50.
Jak przebiega zabieg?
Usunięcie tatuażu / makijażu podczas jednej sesji jest mało prawdopodobne. Liczba koniecznych zabiegów zależy od koloru lub ilości występujących kolorów, wielkości, gęstości „upakowania” barwnika, jego głębokości oraz indywidualnej reakcji na laser.
Jak długo trwa zabieg?
Dzięki zaawansowanej technologii lasera pikosekundowego, w zależności od powierzchni obszaru poddawanego zabiegowi sesja trwa od kilkunastu sekund do kilku minut.
Jak postępować po zabiegu?
Po zabiegu tworzy się delikatne zbielenie, a następnie strupek, który w celu przyspieszenia regeneracji należy smarować preparatem nawilżającym (np. Bepanthen). Nie wolno zrywać ani zadrapywać strupka, gdyż grozi to powstaniem blizny. Wskazane jest, aby przez 72 godziny po zabiegu nie korzystać z sauny, basenu publicznego itp. Poza tym trzeba zadbać, by na okolice poddane laseroterapii stosować kremy z wysokim filtrem UV. W domu można przykładać chłodne okłady na miejsca poddane zabiegowi.
Czy rekomenduje się zabiegi dodatkowe?
Działanie laserem wyjątkowo rzadko powoduje przejściowe przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry. W większości przypadków zanikają one w czasie kilku–kilkunastu miesięcy po zabiegu. Jednak w przypadku zmian, które stanowią dyskomfort dla pacjenta, możliwe jest ich leczenie z wykorzystaniem zabiegów laserem frakcyjnym – Fraxel Restore.
Czy zabieg powoduje skutki uboczne?
Pomimo, iż laser jest bardzo precyzyjny (trafia tylko w barwnik nie uszkadzając skóry) to terapia z jego zastosowaniem nie jest w stu procentach wolna od możliwości wystąpienia powikłań. Niezmiernie rzadko pojawiają się u pacjentów odbarwienia lub przebarwienia skóry oraz zmiany jej tekstury. Osoby o ciemniejszej karnacji są na wystąpienie tych skutków ubocznych bardziej narażone, a to ze względu na konkurencyjne w stosunku do większości barwników tatuażu, pochłanianie wiązki laserowej przez melaninę (barwnik skóry).